Setkání s akademickou malířkou Helgou Hoškovou-Weissovou PDF Tisk Email

Jako každý rok i letos se od 9. do 12. listopadu konal mezinárodní festival česko - německo - židovské kultury Devět bran. V pátek dopoledne se v Koncertní síni Bohuslava Martinů uskutečnila beseda pro žáky základních a středních škol na téma „Křišťálová noc“. Ze základních škol se besedy zúčastnili pouze žáci naší školy, konkrétně žáci 9. A a 9. B.

Programem nás provázel evangelický farář Tomáš Molnár, který si jako hosta pozval akademickou malířku Helgu Hoškovou-Weissovou. Tématy besedy byla jak Křišťálová noc 9. 11. 1938, tak především holocaust za druhé světové války. Paní Hošková-Weissová vyprávěla žákům a studentům co sama, jako Židovka, prožila za války. Její vyprávění o ghettu Terezín a koncentračních táborech Osvětim a Mauthausenu bylo doplněno hudebním vystoupením Tria Augenblick.

 

Velmi jsme uvítali možnost setkat se s pamětním holocaustu. Paní Hošková-Weissová podrobně popisovala život v Terezíně a loučení s otcem, kterého již nikdy neviděla. Popisovala cestu do Osvětimi a úlevu, když byl koncentrační tábor Mauthausen, kam byla odvezena na konci války, v květnu 1945 osvobozen. Jak sama říkala, válku přežila shodou šťastných okolností se svou maminkou.

Žákům představila knihu „Maluj, co vidíš!“, která obsahuje její dětské kresby z pobytu v Terezíně. V nedávné době vyšla její nová kniha Deník 1938-1945, příběh dívky, která přežila holocaust.

Po besedě jsme měli jako jediní možnost osobně se setkat s paní Hoškovou-Weissovou a pořídit fotografie. Děkujeme za velmi poutavé vyprávění, vážíme si toho, že jsme mohli vyslechnout životní osudy paní Hoškové-Weissové a přejeme jí mnoho zdraví a životního optimismu.

 

ZŠ V Domcích, Trutnov

Mgr. Andrea Maternová, Mgr. Romana Krulišová a žáci 9. A a 9. B


Aktualizováno Středa, 28 Listopad 2012 10:42
 

Vyhledávání

Banner
Banner


Home Základní informace Aktuality Setkání s akademickou malířkou Helgou Hoškovou-Weissovou

Copyright © 2012 ZŠ V Domcích. Všechna práva vyhrazena. Založeno na Joomla!. Designed by: best actors reseller dedicated server Valid XHTML and CSS.