Kde se pivo vaří PDF Tisk Email

Skupina 20 žáků navštívila ve čtvrtek 17.1.2013 v odpoledních hodinách Muzeum Podkrkonoší, kde se konala výstava ke 430 letům trutnovského pivovaru s názvem „Kde se pivo vaří, tam se dobře daří“.

     Výstava byla zaměřena na historii výroby piva v Trutnově a k vidění byly dobové fotografie, reklamy, dokumenty, lahve, etikety či sudy trutnovského pivovaru. Pozornost byla věnována také pivovarům v blízkém okolí – i těm zaniklým. Své místo zde měla i vzpomínka na nejznámějšího zaměstnance pivovaru – bývalého prezidenta Václava Havla.

     Na základě této výstavy vytvořili žáci řadu zajímavých projektů a prezentací o pivovaru Krakonoš. Akce se konala v rámci tzv. volnočasových aktivit a žáci měli vstupné hrazeno z grantu „Moderní zeměpis“. 


 

 
Krakonošova zahrádka PDF Tisk Email

Soutěž pro žáky základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií o nejlepší interaktivní mapu Krkonoš se zaměřením na přírodní zajímavosti a krásy. Propozice zde pdf button ke stažení


 

 
Exkurze 6. ročníku do hvězdárny PDF Tisk Email

V pátek 5.10.2012 se žáci 6.ročníku vydali směr Hradec Králové – na exkurzi do místní hvězdárny, na kterou se již dlouho těšili. Čekalo na ně zajímavé dopoledne, které bylo zaměřeno na rozšíření a zopakování učiva probíraného právě v hodinách zeměpisu.

     Jako první je čekalo úvodní povídání v kinosálu doplněné videoprojekcí. Asi nejzajímavější byly informace o sondě Curiosity, která byla vyslána na planetu Mars. Velký zájem také vzbudil volně dostupný program Celestia, který mj. ukazuje přesné postavení planet v reálném čase.

     Žáci se poté přemístili k teluriu, na kterém jim byly velmi podrobně ukázány a vysvětleny příčiny střídání dne a noci, ročních období, fází Měsíce a zatmění Slunce a Měsíce.

     Program pokračoval v planetáriu, kde žáci rozpoznávali hvězdy a souhvězdí viditelná právě na noční obloze, učili se najít sever pomocí Severky, viděli, jak se během roku mění místa východu a západu Slunce a dráhu Slunce po obloze aktuální den.

     Další zastávkou byla kopule s dalekohledem, kde měli žáci možnost se podívat na Slunce a sluneční skvrny. Cestou si mohli prohlédnout Foucaultovo kyvadlo, které dokazuje otáčení Země.

     Poslední částí programu byla planetární stezka v okolí hvězdárny, která představuje model sluneční soustavy v měřítku 1 : 1 miliardě. Díky záživnému a odbornému výkladu průvodce se žáci dozvěděli spoustu zajímavých informací o jednotlivých planetách a jejich měsících, které jistě využijí nejen v hodinách zeměpisu.

 

pdf buttonPříloha


 

 
Exkurze 7. ročníku do Zoo PDF Tisk Email

     Jako první se exkurze dočkali žáci 7.ročníků. Ti se v pátek 21.9. vydali do ZOO Dvůr Králové n.L., kde na ně čekal program „Zoolektor“ zaměřený na šelmy a lidoopi. Pracovníci ZOO se žákům věnovali více než 2 hodiny a přiblížili jim způsoby života těchto dvou skupin živočichů. Zároveň velmi ochotně odpovídali na dotazy zvídavých žáků. Své výklady zpestřili i zajímavostmi o konkrétních jedincích místní zahrady – jména, věk, nové přírůstky, jejich zvyky, zvláštnosti i různé příhody ze života v ZOO. Žáci také obdrželi 2 pracovní listy, při jejichž vyplňování si ověřili, jak moc při výkladu dávali pozor. Na závěr na ně čekala projížďka safari, kterou si moc užili.

     Věříme, že tato exkurze pro ně byla zajímavá a podnětná a že získané poznatky využijí v hodinách zeměpisu a přírodopisu.


 

 
Výlet do Vrchlabí PDF Tisk Email

Druhou listopadovou sobotu se skupinka žáků z 2.stupně vydala s p.uč. D.Fuchsovou a M.Píšovou do Vrchlabí na výlet, který je jednou z volnočasových aktivit v rámci projektu Moderní zeměpis.

     Po příjezdu vlakem do Vrchlabí je čekala cesta napříč městem do bývalého augustiniánského kláštera, kde se nachází stálá expozice „Kámen a život“ věnovaná přírodě Krkonoš. Moderní audiovizuální expozice je instalována na ploše téměř 1 000 m2. Hudba a charakteristické zvuky přírodních živlů umocňují výklad profesionálního komentátora, který je doplňován a aktualizován průvodci během daného programu. Souběžně s ním jsou osvětlovány jednotlivé části expozičních prostor, vitríny, modely a exponáty, jsou prosvětlovány transparentní fotografie a promítány seriály diapozitivů. Seriál 14 místností má logickou posloupnost – od vysvětlení hlavních dějů v horské přírodě přes poučení o geologickém vývoji a složení Krkonoš, o vlivu horského klimatu, sněhu a lavin na živou přírodu, až k sérii význačných ukázek krkonošských ekosystémů (bučina a smrčina, horská louka, porosty kosodřeviny, hřebenová arkto-alpínská tundra ,ledovcový kar, prameniště a rašeliniště). Dětem se asi nejvíce líbil model horského potoka s tekoucí vodou, který je oživen rostlinami, rybami a ptáky a terária, představující nejznámější zástupce krkonošských obojživelníků a plazů. Po téměř dvouhodinovém programu si žáci mohli zakoupit suvenýry nebo vyplnit pracovní listy, za které získali kartičky do kartičkové sběratelské soutěže Správy Krkonošského národního parku. Poté ještě shlédli expozici „Člověk a hory“, která se nachází v chodbách kláštera a zachycuje život lidí v Krkonoších a Podkrkonoší a nakonec si prohlédli výstavu fotografií Karla Hníka „Krkonoše objektivem Karla Hníka“.

     Od kláštera jsme se přemístili k místnímu zámku, který je dnes sídlem Městského úřadu. Zámek symbolizuje rok - 4 věže připomínají roční období, 12 vchodů měsíce, 52 místností týdny a 365 oken dny v roce. Zámek obklopuje park, ve kterém je k vidění řada vzácných dřevin. Po procházce parkem jsme navštívili Čtyři historické domky – soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Nejprve jsme si prohlédli národopisné expozice "Z tvorby krkonošského lidu" a "Z dějin města Vrchlabí", poté nás pan průvodce ochotně provedl depozitářem dokladů tradiční truhlářské a textilní výroby. Žáky také čekala série otázek a na úspěšné řešitele čekaly jako odměna další kartičky do sbírky. Jelikož se čas nachýlil, museli jsme se vydat na cestu k nádraží, abychom stihli vlakové spojení zpět do Trutnova.


 
« ZačátekPředchozí12345DalšíKonec »

Strana 4 z 5

Vyhledávání

Banner
Banner


Home Základní informace Granty a projekty >> Zeměpis

Copyright © 2012 ZŠ V Domcích. Všechna práva vyhrazena. Založeno na Joomla!. Designed by: best actors reseller dedicated server Valid XHTML and CSS.