Zeměpis


TVRZ HANIČKA, MUZEUM HRAČEK V RYCHNOVĚ NAD KNĚŽNOU PDF Tisk Email

Další z volnočasových aktivit proběhla v sobotu 13.4.2013 a jejím cílem byly tentokrát Orlické hory – a to konkrétně Tvrz Hanička a Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou.

     Nejprve jsme zamířili na tvrz. Cestou od autobusu se někteří pořádně zapotili, přesto jsme dorazili se zpožděním. Průvodce na nás ovšem ochotně počkal, a tak jsme se po krátkém vydechnutí vydali na prohlídku. Ta byla poměrně dlouhá a žáci se při ní dozvěděli informace o stavbě, účelu a funkci tvrze, jejím vnitřním uspořádání, zabezpečení, zajištění energie, zásobování apod. Nechyběly ani ukázky zbraní, uniforem a komunikačních zařízení. Vzhledem k množství dotazů žáků lze soudit, že je prohlídka zaujala. Po prohlídce si mohly děti zakoupit upomínkové předměty a pak jsme se již vydali k autobusu, který nás dopravil do Rychnova nad Kněžnou. Po krátkém hledání jsme stanuli před Muzeem hraček, které zde bylo otevřeno v roce 2005. K vidění byla spousta exponátů, které prezentovaly vývoj hraček od cca 1. republiky po současnost. Prohlídku doprovázel komentář paní průvodkyně, která také ochotně odpovídala na dotazy žáků.

     Poté jsme se odebrali k autobusu, ještě krátké občerstvení u čerpací stanice a hurá domů…

     Výlet se konal v rámci volnočasových aktivit a jízdné i vstupné bylo pro žáky hrazeno z grantu „Moderní zeměpis“.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


 

 
Výlet do Hrádku u Nechanic PDF Tisk Email

     Ve čtvrtek 28.března, v den velikonočních prázdnin, se konala další z volnočasových aktivit – tentokrát výlet na zámek Hrádek u Nechanic a poté do Labyrintu Divadla Drak v Hradci Králové.

     První část výletu byla tematicky spjatá s probíhajícími svátky – s velikonoci. Zámek Hrádek u Nechanic totiž pro své návštěvníky přichystal speciální prohlídku přízemí zámku nazvanou „Velikonoce na zámku“. Jednotlivé místnosti byly nádherně velikonočně vyzdobeny a výklad byl zaměřen na velikonoční tradice a zvyky, symboly a jejich význam, náboženskou podstatu svátků, oslavu velikonoc v různých částech Evropy apod. Jelikož byl zámek po zimě pěkně vymrzlý, přišla po prohlídce vhod návštěva vyhřáté zámecké kuchyně, kde bylo možné ochutnat např. koláčky či ohřát se hrnkem výborného čaje. Pobyt na zámku jsme zakončili v prodejně suvenýrů, kde si děti zakoupily různé upomínkové nebo sběratelské předměty. Pak již nastal čas odebrat se k autobusu a vyrazit směr Hradec Králové, kde na nás čekala druhá část programu – návštěva Labyrintu Divadla Drak. K vidění zde byla celá řada loutek z různých materiálů pocházející ze slavných inscenací Divadla Drak. Prohlídka byla doplněna výkladem paní průvodkyně a kromě samotných loutek představila také zákulisí divadelního řemesla. Na závěr děti navštívily kreativní dílny, kde si mohly zahrát divadlo podle připraveného scénáře, stavět kulisy, pohrát si s hudbou a osvětlením apod. Čas zde velmi rychle utíkal, děti by zde ještě vydržely – nastal ale čas návratu a tak nezbývalo, než dohrát poslední část, rozloučit se a vydat se na cestu domů…

     Výlet se konal v rámci volnočasových aktivit a jízdné i vstupné bylo pro žáky hrazeno z grantu „Moderní zeměpis“.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


 

 
Zeměpisná olympiáda PDF Tisk Email

Ve čtvrtek 31.1. proběhlo školní kolo Zeměpisné olympiády. Na žáky 2. stupně čekala celá řada zajímavých úkolů, které prověřily jejich vědomosti, celkový přehled a dovednosti při práci s atlasem. Žáci soutěžili ve třech kategoriích podle ročníku, který navštěvují. Vítězové jednotlivých kategorií si zajistili postup do okresního kola Zeměpisné olympiády, které se uskuteční 14.3.2013 ve Dvoře Králové nad Labem.

     Děkuji všem zúčastněným žákům za předvedené výkony a vítězů přeji hodně štěstí v okresním kole!

VÝSLEDKY ŠKOLNÍHO KOLA ZEMĚPISNÉ OLYMPIÁDY:

KATEGORIE „A“ (6. ročník)

  1. 1.Anna Mužíková (6.46 b.
  2. 2.Viktorie Kosová (6.33 b.

3.– 4. Anna Hetešová (6.B)         32,5 b.

          Eliška Jarošová (6.A)         32,5 b.

KATEGORIE „B“ (7. ročník)

  1. 1.Michal Baláž (7.64,5 b.
  2. 2.Zdeněk(7.A)                45,5 b.
  3. 3.Filip Frýdl (7.                  43 b.

KATEGORIE „C“ (8. – 9. ročník)

  1. 1.Denisa Petrová (8.59,5 b.
  2. 2.Tomáš Petr (8.50,5 b.

 

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


 

 
INDONÉSIE PDF Tisk Email

Večer 28.1.2013 byl ve znamení indonéských tanců. Skupinka žáků 2. stupně naší školy navštívila totiž cestopisný večer, který pořádalo sdružení Kintari ve Společenském centru Uffo. Večerem provázela zakladatelka sdružení Jana Wolfová. Své vyprávění o životě, kultuře i přírodě v Indonésii doplňovala nádhernými fotografiemi i videonahrávkami. Opravdovým zážitkem pak byly ukázky tradičních indonéských obleků a především tanců, které dotvářely úžasnou atmosféru. O přestávce pak mohli zájemci ochutnat něco z indonéské kuchyně či si zakoupit pravý indonéský šperk. Závěr večera ještě zpestřilo losování o zajímavé ceny – trička, šperky, masky apod. Při tomto losování se na naši skupinu usmálo štěstí a 4 z 10 losovaných cen putovaly do našich řad. Večer se nám trochu protáhl, ale z reakcí žáků bylo znát, že se jim velmi líbil. Návštěva tohoto večera byla jednou z volnočasových aktivit, tudíž vstupné pro žáky bylo hrazeno z grantu „Moderní zeměpis“ 


 

 
Výlet do Broumova PDF Tisk Email

     Velmi pěkný a zajímavý výlet čekal na zájemce z řad žáků 2. stupně naší školy v sobotu 19.1.2013. Ráno po půl osmé nasedli spolu paní učitelkou Fuchsovou a paní ředitelkou na trutnovském nádraží do vlaku a vydali se do Broumova.

     První zastávka je čekala v Olivětíně – v místním pivovaru Opat, kde pro ně byla rezervovaná exkurze a prohlídka muzea. Ještě před prohlídkou nás velmi vřele uvítal majitel pivovaru pan Jaroslav Nosek, který nám představil místní pivovara přiblížil něco z historie výroby piva v Broumově. Poté se nás již ujala paní průvodkyně, která nás provedla pivovarem a seznámila s postupem výroby místního piva. Po projití pivovaru nás ještě čekala prohlídka muzea, kde byla k vidění stálá expozice pivovarnictví, zaměřená zejména na historii broumovského pivovaru. Na závěr jsme si příjemně poseděli (a ohřáli se) v zasedací místnosti. Při shlédnutí videa týkajícího se místního pivovaru měli žáci možnost ochutnat nealkoholické pivo. Majitel pivovaru jim pak ještě tuto chvilku zpříjemnil sladkou tečkou v podobě trubiček z Teplic nad Metují. Přestože toto posezení bylo opravdu příjemné, byl čas se zvednout a vyjít opět do mrazivého počasí, protože se přiblížil čas, na který jsme měli rezervovanou prohlídku broumovského kláštera.

     Po cca 20 minutové chůzi z Olivětína do středu Broumova jsme stanuli před klášterem, kde již na nás čekal průvodce, který nás provedl touto úžasnou stavbou, která je od roku 1995 zapsána na seznamu národních kulturních památek České republiky. Žáci pozorně poslouchali výklad, což bylo patrné z jejich četných otázek. Nejvíce je zaujali: nádherně zdobený klášterní kostel sv. Vojtěcha, relikviáře sv. kříže a sv. Prokopa, knihovna a unikátní kopie Turínského plátna. Největší ohlas ale jednoznačně měly Vamberecké mumie, které jsou od roku 2000 uloženy v rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera.

     Po prohlídce kláštera následovala „sladká tečka“ v cukrárně přímo v areálu kláštera. Pak už nezbývalo nic, než se vydat na vlakové nádraží a odcestovat směrem domů…

     Výlet se konal v rámci volnočasových aktivit a jízdné i vstupné bylo pro žáky hrazeno z grantu „Moderní zeměpis“.


 
« ZačátekPředchozí12345DalšíKonec »

Strana 3 z 5

Vyhledávání

Banner
Banner


Home

Copyright © 2012 ZŠ V Domcích. Všechna práva vyhrazena. Založeno na Joomla!. Designed by: best actors reseller dedicated server Valid XHTML and CSS.